ოსკარი 2021 – ნომინანტები და ტრიუმფატორები

26 აპრილს ამერიკის კინოაკადემიის დაჯილდოების 93-ე დაჯილდოების ცერემონიალი გაიმართა.

ნომინაციები და გამარჯვებულები:

საუკეთესო ფილმი

  • “The Father”
  • “Judas and the Black Messiah”
  • “Mank”
  • “Minari”
  • “Nomadland” გამარჯვებული
  • “Promising Young Woman”
  • “Sound of Metal”
  • “The Trial of the Chicago 7″

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი ქალი

  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman, “The Father”
  • Amanda Seyfried, “Mank”
  • Yuh-jung Youn, “Minari” გამარჯვებული 

მეორეხარისხოვანი როლის შემსრულებელი კაცი

  • Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
  • Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” გამარჯვებული
  • Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
  • Paul Raci, “Sound of Metal”
  • Lakeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

საუკეთესო უცხოენოვანი ფილმი

  • “Another Round” – Denmark გამარჯვებული
  • “Better Days” – Hong Kong
  • “Collective” – Romania
  • “The Man Who Sold His Skin” – Tunisia
  • Qu Vadis, Aida? – Bosnia and Herzegovina

მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი

  • “Colette” გამარჯვებული
  • “A Concerto Is a Conversation”
  • “Do Not Split”
  • “Hunger Ward”
  • “A Love Song For Latasha”

დოკუმენტური ფილმი

  • Collective”
  • “Crip Camp”
  • “The Mole Agent”
  • “My Octopus Teacher” გამარჯვებული
  • “Time”

ორიგინალური სიმღერა

  • “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” გამარჯვებული
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
  • “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
  • “lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
  • “Speak Now” from “One Night in Miami…”

ანიმაციური ფილმი

  • “Onward”
  • “Over the Moon”
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
  • “Soul” გამარჯვებული
  • “Wolfwalkers”

საუკეთესო ადაპტირებული სცენარი

  • “Borat Subsequent MovieFilm”
  • “The Father” გამარჯვებული
  • “Nomadland”
  • “One Night in Miami”
  • “The White Tiger”

საუკეთესო ორიგინალური სცენარი

  • “Judas and the Black Messiah”
  • “Minari”
  • “Promising Young Woman” გამარჯვებული
  • “Sound of Metal”
  • “The Trial of the Chicago 7”

მთავარი როლის შემსრულებელი კაცი

  • რიზ აჰმედი, “Sound of Metal”
  • ცედვოკ ბოუსმენი, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • ენტონი ჰოპკინსი, “The Father” გამარჯვებული
  • გერი ოლდმენი, “Mank”
  • სტივენ იუენი, “Minari”

მთავარი როლის შემსრულებელი ქალი

  • ვაიოლა დევისი, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • ანდრა დეი, “The United States vs. Billie Holiday”
  • ვანესა კირბი, “Pieces of a Woman”
  • ფრენსის მაკდორმენდი, “Nomadland” გამარჯვებული
  • ქერი მალიგანი, “Promising Young Woman”

საუკეთესო რეჟისორი

  • ტომას ვიტენბერგი, “Another Round”
  • დევიდ ფინჩერი, “Mank”
  • ლი აიზეკ ჩანგი, “Minari”
  • ქლოე ჟაო, “Nomadland” გამარჯვებული
  • ემერალდ ფენელი, “Promising Young Woman”
გააზიარეთ და მოიწონეთ სტატია: